Odbudowa Zębów
Złamanie, ukruszenie lub uszkodzenie korony zęba wskutek zaawansowanej próchnicy - takie sytuacje się zdarzają i wtedy odbudowa utraconych tkanek jest konieczna.
Czasem są to względy czysto estetyczne, gdyż po prostu nie podoba się nam nasz uśmiech. Zazwyczaj jednak uzupełnienia protetyczne oraz odbudowy kompozytowe są wykonywane z powodów praktycznych. Odbudowę przeprowadza się wtedy, gdy tradycyjne wypełnienie (czyli założenie plomby kompozytowej ) jest niewystarczające lub niemożliwe do wykonania oraz w przypadku, gdy pacjent doznał masywnego, mechanicznego uszkodzenia.
W gabinetach stomatologicznych możemy spotkać się z kilkoma metodami odbudowy zębów.
Najbardziej uniwersalną z nich jest tzw. bonding, czyli wykonywanie wypełnień materiałami kompozytowymi na powierzchni twardych tkanek zęba. Jest to nieinwazyjny proces stosowany zwykle wtedy, gdy uszkodzenia są mało zaawansowane lub gdy pacjentowi zależy na szybkiej poprawie estetyki oraz funkcji żucia. Zabieg przebiega w kilku etapach. Najpierw należy delikatnie schropowacić powierzchnie zęba a następnie wytrawić szkliwo specjalistycznym kwasem, tak aby wykonywane w póżniejszym etapie wypełnienia odpowiednio przylegały. Na tak przygotowane tkanki nakłada się warstwę żywicy-klej, a następnie kompozyt właściwy i odpowiednio go kształtuje. Proces kończy się utwardzeniem –lampą polimeryzacyjną i polerowaniem-gumkami, szczotkami oraz pastami polerskimi. Całą procedurą można wykonać w czasie jednej wizyty.
W przypadku gdy ubytki własnych tkanek zęba są znaczne, przystępuje się do leczenia protetycznego.Odbudować ząb można na kilka sposobów, wszystko zależy od stanu zębów w jamie ustnej pacjenta. Wypełnienie typu inlay i onlay stosuje się zwykle w sytuacji, gdy korona ucierpiała w znacznym stopniu na skutek próchnicy. Jeśli korzeń jest w dobrym stanie, a ubytki niewielkie, można założyć korony porcelanowe.
W przypadku zębów leczonych endodontycznie-zęby martwe, w celu wzmocnienia i zabezpieczenia przed złamaniem lub pęknięciem korzenia, zakłada się specjalne wkłady koronowo- korzeniowe z włókna szklanego do wnętrza kanału.
W klinice Dental Doctor stosujemy różne metody odbudowy zębów. W zależności od stanu zębów z jakim zgłasza się pacjent możemy użyć wypełnień kompozytowych, nakładów typu inlay i onlay, koron, endokoron ceramicznych lub wkładów z włókna szklanego. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego –zdjęcie zębowe lub pantomograficzne oraz po przeprowadzeniu badania jamy ustnej lekarz ocenia stopień zniszczenia tkanek zęba oraz dobiera najlepszą metodę leczenia dla tego konkretnego przypadku.